Όλα εδώ

Χαλκιάς: «Πρέπει να το κυνηγήσουμε» Male03-happy-smiley-smile-smiley-emoticon-000043-large

Καλώς Ήρθατε στο Fun For Free!

Πατήστε "σύνδεση" για να συνδεθείτε με τον λογαριασμό σας
ή "εγγραφή" για εγγραφείτε στην σελίδα μας.


Καλή διασκέδαση!



Click here to translate the fun for free in your language!


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Όλα εδώ

Χαλκιάς: «Πρέπει να το κυνηγήσουμε» Male03-happy-smiley-smile-smiley-emoticon-000043-large

Καλώς Ήρθατε στο Fun For Free!

Πατήστε "σύνδεση" για να συνδεθείτε με τον λογαριασμό σας
ή "εγγραφή" για εγγραφείτε στην σελίδα μας.


Καλή διασκέδαση!



Click here to translate the fun for free in your language!

Όλα εδώ

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Καλώς ήρθατε στο φόρουμ του Όλα εδώ! Γίνετε μέλος τώρα και με το προφίλ σας στο facebook!


Γίνετε μέλος και στην ομάδα μας στο Facebook κάνοντας κλικ εδώ!

    Χαλκιάς: «Πρέπει να το κυνηγήσουμε»

    Giannis
    Giannis


    Αριθμός μηνυμάτων : 979
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Πειραιάς-Πειρα'ι'κή

    Χαλκιάς: «Πρέπει να το κυνηγήσουμε» Empty Χαλκιάς: «Πρέπει να το κυνηγήσουμε»

    Δημοσίευση  Giannis Παρ 16 Ιουλ 2010, 09:15

    Το όνομα του Άγιαξ δεν ήχησε ευχάριστα στα αφτιά των ανθρώπων του ΠΑΟΚ, όμως ήταν δεδομένο ότι ο αντίπαλος που θα προέκυπτε στον τρίτο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ δεν θα ήταν εύκολος.

    Ο Κώστας Χαλκιάς υπολογίζει, αλλά δεν φοβάται τον «Αίαντα». Ο έμπειρος τερματοφύλακας μίλησε από το Μρουκενάου, όπου προετοιμάζεται ο «Δικέφαλος του Βορρά».

    «Και μία πιθανότητα να έχουμε, πρέπει να το κυνηγήσουμε. Είμαι ικανοποιημένος και αισιόδοξος, γιατί οι περισσότεροι παίκτες της ομάδας μου από πέρυσι έμειναν κι έχουμε και σημαντικές προσθήκες, όπως του Σαλπιγγίδη, ο οποίος δίνει μεγάλη πνοή στην ομάδα», δήλωσε ο Χαλκιάς.

    Η συνέντευξή του:

    Για την κλήρωση με τον Άγιαξ: «Είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα κλήρωση. Πρόκειται για μια ιστορική ομάδα, με πολλές παρουσίες στα ευρωπαϊκά Κύπελλα. Δεν νομίζω να χρειάζεται να πούμε κάτι περισσότερο πάνω σε αυτό. Το ευχάριστο είναι ότι δεν παίζουμε με κάποια από τις ομάδες που βρίσκονται σε αγωνιστική δραστηριότητα, όπως η Ζενίτ και η Ντιναμό Κιέβου. Ο Άγιαξ είναι μια κλασική ολλανδική ομάδα, που βγάζει πολλούς καλούς νέους παίκτες. Έχει πολλούς καλούς παίκτες, που έπαιξαν στο Μουντιάλ και δεν θα είναι έτοιμοι. Σημασία έχει τι θα κάνουμε εμείς σε αυτά τα παιχνίδια. Πώς θα αντιμετωπίσουμε τον αντίπαλο. Σεβόμαστε, αλλά δεν φοβόμαστε τον Άγιαξ! Δεν έχουμε πολλές πληροφορίες για την κατάσταση του αντιπάλου μας, αλλά και οι δύο ομάδες είμαστε σε περίοδο προετοιμασίας. Σκοπός δικός μας είναι να είμαστε 100% έτοιμοι, ώστε να πάρουμε κάτι θετικό εκτός και να πάρουμε την πρόκριση στην Τούμπα στη συνέχεια».

    Για τις πιθανότητες του ΠΑΟΚ: «Δεν παίζει ρόλο ότι θα γίνει στην Τούμπα το δεύτερο ματς. Εκείνο που έχει σημασία είναι σε τι κατάσταση θα είμαστε εμείς. Όποιες κι αν είναι οι πιθανότητες να περάσουμε, να τις εξαντλήσουμε. Και μία πιθανότητα να έχουμε, πρέπει να το κυνηγήσουμε. Είμαι ικανοποιημένος και αισιόδοξος, γιατί οι περισσότεροι παίκτες της ομάδας μου από πέρυσι έμειναν κι έχουμε και σημαντικές προσθήκες, όπως του Σαλπιγγίδη, ο οποίος δίνει μεγάλη πνοή στην ομάδα. Αν κρατήσουμε κάποια στοιχεία των προηγούμενων χρόνων, μπορούμε να έχουμε αισιοδοξία για την πρόκριση. Δεν πετάμε στα σύννεφα. Δεν λέμε ότι είναι εύκολη κλήρωση, γιατί μπορεί να το πληρώσουμε».

    Για το αν θα προλάβει ο ΠΑΟΚ να είναι έτοιμος: «Το θετικό είναι ότι είμαστε και οι δύο ομάδες σε προετοιμασία. Αν δεν είμαστε 100% έτοιμοι, το ίδιο θα ισχύει και για τον Άγιαξ. Ελπίζουμε να μην υπάρχει τραυματισμός παίκτη μας, να είναι όλοι εντάξει. Θα προσπαθήσουμε για ό,τι καλύτερο. Ξέραμε ότι όποιος κι αν ήταν ο αντίπαλος, θα ήταν δύσκολος. Ακόμη και η Μπράγκα θα ήταν δύσκολη για εμάς».

    Για το επιθετικό στιλ παιχνιδιού του Άγιαξ «Όσον αφορά για την επίθεση, θεωρώ ότι το ολλανδικό πρωτάθλημα φημίζεται για τα πολλά γκολ που σημειώνονται. Οι Ολλανδοί κάθε χρόνο βγάζουν τους πρώτους σκόρερ στην Ευρώπη. Εμείς έχουμε πιο δύσκολο πρωτάθλημα. Τα θετικά που είχαμε τις προηγούμενες σεζόν πρέπει να εκμεταλλευτούμε».

    Για το άγχος και την πίεση: «Για να είμαστε ειλικρινείς, πρώτος στόχος μας είναι να πάρουμε μια θέση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Προσπαθούμε να πετύχουμε κάποια πράγματα σε οικονομικό επίπεδο ως ομάδα. Θέλουμε να δώσουμε το παρών σε μια μεγάλη διοργάνωση, ώστε να έχει οικονομικό όφελος η ομάδα, καθώς δεν έχουμε την πολυτέλεια να έχουμε μεγάλους επενδυτές. Ξέρουμε τι σημασία αυτών των αγώνων οικονομικά για τον ΠΑΟΚ. Δεν πρέπει να αγχωθούμε, όμως, γιατί μόνο χάσιμο θα έχουμε. Αν καταφέρουμε να περάσουμε τον Άγιαξ, αυτόματα μπαίνουμε στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ και φτάνουμε εκεί που θέλουμε. Μετά θα διεκδικήσουμε την είσοδό μας σε όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ χωρίς άγχος. Είναι δύσκολο, πάντως. Δεν είναι εύκολος αντίπαλος ο Άγιαξ, ούτε κανείς άλλος αντίπαλος».

    Για το που θα πρέπει να εστιάσει ο ΠΑΟΚ: «Το φιλικό με την ΤΣΣΚΑ Σόφιας (σ.σ.: ήττα 3-1) ήταν ουσιαστικά το πρώτο για εμάς. Θα περιμέναμε κάτι καλύτερο να δείξουμε, αλλά αν παίζαμε καλύτερα, θα ήταν ερωτηματικό γι' αυτή την περίοδο. Έχουμε μπροστά μας άλλα δύο φιλικά. Θα προσπαθήσουμε σε αυτά να διορθώσουμε κάποια πράγματα. Δεν έχουμε χρόνο, όμως, να κάνουμε περισσότερα πράγματα, να παίξουμε πιο πολλά φιλικά. Είναι θετικό ότι υπάρχει υλικό από πέρυσι. Δεν πρέπει να ξεφύγουμε από τη φιλοσοφία μας, αυτή που είχαμε τα προηγούμενα χρόνια».

    Για τα πρώτα δείγματα της δουλειάς του Μπερέτα: «Ο προπονητής μας θα προσπαθήσει να κρατήσει την ίδια συνταγή επιτυχίας με τον προηγούμενο προπονητή. Θέλει να βοηθήσει ομάδα. Σε μια ομάδα δεν αλλάζουν από τη μια στιγμή στην άλλη όλα τα πράγματα. Το βλέπουμε ότι ο κ. Μπερέτα δουλεύει πολύ στην τακτική και προσέχει την άμυνα. Η ομάδα έχει αδυναμίες, τις ξέρει και θέλει να τις διορθώσει».

    Για το αν η πίεση που υπάρχει είναι μεγαλύτερη αυτή τη σεζόν: «Δεν νομίζω. Την πρώτη χρονιά που ήρθα στον ΠΑΟΚ η πίεση ήταν μεγαλύτερη. Κάθε χρονιά έχει τις δυσκολίες της, όμως, καθώς ανεβαίνει ο πήχης. Η ομάδα έχει φτάσει σε υψηλό επίπεδο. Παίζουμε καλό και σταθερό ποδόσφαιρο. Κάθε χρόνο ανεβαίνει ο πήχης. Φέτος έχουμε μεγάλες προκλήσεις. Θέλουμε να παίξουμε στο Τσάμπιονς Λιγκ, να μπαίνουμε σε δυσκολίες, να μην μείνουμε στα ρηχά».

    Για το γεγονός ότι δεν αγωνίστηκε στο Μουντιάλ: «Για κάθε παίκτη είναι τιμή να συμμετέχει σε μια μεγάλη διοργάνωση με την Εθνική του ομάδα. Είμαι υπερήφανος που συμμετείχα σε μεγάλες διοργανώσεις με την Εθνική. Κάθε ματς σε τέτοιο επίπεδο πρέπει να είναι το καλύτερο για κάθε παίκτη και μέσα στην ομάδα καθένας προσπαθεί να δίνει καλύτερό του εαυτό. Για το ότι δεν αγωνίστηκα, δεν μπορώ να απαντήσω εγώ, αλλά ο προηγούμενος προπονητής μας. Μπορεί να μην πίστευε εμένα. Ίσως θεωρούσε ότι εγώ συμμετείχα σε κάποια βαθμολογική απώλεια της ομάδας. Δεν θεώρησα ποτέ ότι έπρεπε να δημιουργήσω κάποια κατάσταση επειδή δεν έπαιζα, σεβόμενος την Εθνική. Το ότι δεν με πίστευε ο κ. Ρεχάγκελ, δεν μου δημιουργεί προβληματισμό. Θα με προβλημάτιζε, αν ο συγκεκριμένος προπονητής με πίστευε! Οι επιτυχίες της Εθνικής από το 2002 και μετά, οφείλονται κατά 90% στους παίκτες».

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Κυρ 19 Μάης 2024, 00:43